Onlangs speelden we een ronde met een zeer goede amateur, iemand die binnen de top 300 van de wereld staat. Hij sloeg een drive die zo’n 50 meter uit de richting en out of bounds vloog. Dat zou eigenlijk niet mogen gebeuren… of toch wel?
Hoe vaak slaan golfers eigenlijk zo’n grote misser met de driver? Voor deze analyse is een ;grote misser gedefinieerd als een slag die meer dan 40 meter van het midden van de fairway eindigt. De data komt uit de Arccos-database met meer dan één miljard slagen.
De verrassende cijfers
Kijken we naar hoe vaak dit gebeurt per niveau, dan zien we iets opvallends: het percentage verschilt nauwelijks.
- Handicap 0–5: 7,0% van de drives
- Handicap 5–10: 7,3%
- Handicap 10–15: 7,7%
- Handicap 15–20: 7,8%
Dat betekent overigens niet dat hogere handicappers net zo recht slaan als lage handicappers. Betere spelers slaan de bal verder, waardoor een afwijking van 40 meter relatief kleiner is. Een bal die meter offline ligt na 180 meter is immers schever dan een bal die 240 meter vliegt en evenveel afwijkt.
Binnen de marge
Kijken we naar het percentage spelers dat bij meer dan 15% van hun drives zo’n grote misser slaat, dan loopt dit wel iets op met handicap: van 4,5% bij lage handicappers tot 7,1% bij spelers met handicap 15–20.
Aan de andere kant is het aantal spelers dat bijna altijd binnen die 40 meter blijft zeer klein. Slechts een fractie van de golfers – rond de 1 à 2,5% – houdt meer dan 99% van zijn drives binnen deze marge.
Wat hieruit blijkt, is dat de spreiding van drives tussen verschillende niveaus ongeveer even groot is. Dat verklaart ook waarom het percentage fairways dat geraakt wordt vaak weinig verschilt tussen handicaps.
Dure missers
Toch slaan hogere handicappers duidelijk vaker ballen in situaties die strafslagen oplevert of waaruit het moeilijk herstellen is. Dure missers dus, zoals ballen in het water, diepe fairwaybunkers of het bos. Dat verschil zit waarschijnlijk niet alleen in techniek, maar ook in strategische keuzes en mentale factoren. Denk aan het kiezen van onveilige doelen of extra spanning wanneer er gevaar in het spel komt.
Wat kunnen we leren?
Grote missers horen bij golf. Ze komen voor op elk niveau. Wil je ze? Natuurlijk niet. Maar ze zijn onvermijdelijk.
Dus als het gebeurt, heeft het weinig zin om jezelf daarop af te rekenen. Gebeurt het echter te vaak, dan is het verstandig om een oplossing te zoeken, want de bal in het spel houden blijft een van de belangrijkste sleutels tot beter scoren.
(Bron: Arccos Golf / Lou Stagner)