Columns

Plaatsen versus schoonmaken: mag je de bal lekker terugleggen?

Speel de bal zoals je hem vindt. Dat is en blijft het uitgangspunt in golf. Plaatsen doe je alleen als het echt niet anders kan.

Golfregels

Vanaf 2026 mogen golfbanen het hele jaar door plaatsen invoeren zonder dat een ronde daardoor niet meer qualifying is. Uiteraard zijn er wel voorwaarden verbonden aan wanneer je het mag invoeren. Daar gaat het hier niet over. Wel over de twee regels die bij deze beslissing een rol spelen.

Speel de bal zoals je hem vindt. Dat is en blijft het uitgangspunt in golf. Plaatsen doe je alleen als het echt niet anders kan.

Soms kan het invoeren van de Model Plaatselijke Regel E-2 (schoonmaken) al soelaas bieden als de baan er niet optimaal bij ligt. Daarom denk ik dat clubs die regel vaker zullen gaan gebruiken. Als de baan modderig is en je daardoor snel een kluit aan je bal krijgt, kan het goed zijn om deze regel in te voeren. Het is feitelijk een simpele regel: de club bepaalt wanneer de regel wordt gebruikt en op welk deel van de baan. Dat kan het hele algemene gebied zijn, oftewel alles op de baan met uitzondering van de afslag van de hole, alle hindernissen en bunkers en de green van de hole die je speelt. Maar ze kunnen het ook beperken tot ‘algemeen gebied gemaaid op fairwayhoogte of lager’ – en dat raad ik ook aan.

Lekker terugleggen

Hoe werkt deze regel? Je markeert je bal, raapt hem op, geeft hem een poetsbeurt en plaatst hem exact terug waar hij lag. Eigenlijk doe je wat je al heel vaak op een green doet voordat je gaat putten. Op greens van goed onderhouden banen heb je meestal geen oneffenheden en zul je je bal dus meestal wel terugleggen waar hij lag. Maar als zelfs een Zwitserse profspeler op de HotelPlanner Tour de verleiding al niet kan weerstaan om z’n bal net iets gunstiger terug te leggen, waarom zouden amateurs dat dan wel kunnen? Ergens anders op de baan is de verleiding nog veel groter om de bal ‘lekker’ terug te leggen. Beetje links of rechts – als hij maar niet in dat gaatje ligt waar hij natuurlijk in geëindigd was. Dat laatste is waarom ik deze regel bij voorkeur niet zou invoeren en zeker niet buiten kort gemaaid gras. In de rough ligt een fijn graspolletje al snel op de loer.

Ik ben fan van de Model Plaatselijke Regel E-3 (plaatsen): plaatsen op het kort gemaaide deel, niet dichter bij de hole, binnen een door de commissie vastgestelde afstand. Lekker duidelijk, weinig ruimte voor gesjoemel, en schoonmaken mag ook nog. Geen discussie over ‘je hebt niet gemarkeerd’, ‘precies terugleggen’ en geen stiekeme schuifbeweging naar een beter plekje. Ja, er blijven altijd spelers die denken dat ze met drie centimeter naar voren wél de green halen, maar tegen dat soort optimisme is geen enkele regel bestand.