Je hebt je opgegeven voor een wedstrijd waarbij je zelf kunt kiezen of je 's ochtends of 's middags speelt. Natuurlijk hangt jouw keus af van je agenda en eventuele verplichtingen, maar stel dat je de hele dag vrij bent. Beïnvloedt een vroege of late starttijd je prestaties? Spelen we 's ochtends beter omdat we dan nog 'fris' zijn, of heeft de middag als voordeel dat we ons dan wat 'losser' voelen?
We doken in de berg data die shot tracker Shot Scope verzamelt en vergelijken ronden in de ochtend en de middag.
Een 15-handicapper heeft na de lunch ongeveer een halve putt meer nodig dan 's ochtends... maar gemiddeld slaat een 20-handicapper zijn drives 's middags 10 meter verder dan 's ochtends.
1. Driving distance
Waarschijnlijk verbindt je in gedachten stijve swings met een koude ochtend en volle, vrije swings met de middag, als zowel jij als de dag warmer worden. En de data onderschrijven dit. Een vergelijking tussen drives die in de ochtend en de middag zijn geslagen (uitschieters zijn weggelaten) laat zien dat de 25-handicapper na de lunch 12 meter verder slaat (211 tegen 199 meter), terwijl spelers met handicap 10, 15 en 20 allemaal rond de 9 meter extra noteren.
Bij de betere golfers worden de verschillen kleiner, waarbij scratchspelers maar 2,7 meter winnen. De kans is groot dat dit komt doordat de betere speler meer aandacht besteedt aan zijn warming-up.
2. Aantal putts
Op de green zitten de cijfers dichter bij elkaar, maar er is beslist een trend te zien waarbij de ochtend wint. Tot handicap 10 is er geen noemenswaardig verschil te ontdekken, maar spelers tussen handicap 15 en 25 laten 's middags allemaal ongeveer een halve slag liggen.
De 20-handicapper levert het meest in, met 34,2 putts in de ochtend naar 34,8 na de lunch. Dit kan komen doordat greens uitdrogen en sneller worden, doordat de baan drukker wordt en we minder tijd voor onze putts nemen, of simpelweg doordat de focus minder wordt als de dag vordert. Wat de reden ook is, het kan geen kwaad om je bewust te zijn van deze trend.
3. Geraakte fairways
Ook hier zien we een bescheiden maar consistent patroon, met voordeel in de ochtend. Op elk handicapniveau neemt het aantal geraakte fairways in de middag af. Wederom zit het grootste verschil bij minder geoefende spelers: 15-handicappers (46-43%), 20-handicappers (43-40%) en 25-handicappers (42-39%) leveren allemaal 3% in. Scratchspelers (53-52%) en 5-handicappers (51-50%) raken na de lunch 1% minder fairways.
Het is onduidelijk waarom we minder accuraat van de tee worden als de dag vordert, maar het zou goed kunnen dat als de drives langer worden, ze sneller in het hoge gras eindigen.
4. Score
Op dit gebied wint de middaggolfer het net. De score op par-3's is bijna identiek, maar op de par-4's wordt er 's middags net iets beter gescoord – een patroon dat nog sterker wordt op de par-5's. Dit is te danken aan het enige echt significante verschil tussen een vroege en een late starttijd: de verdere drives in de middag.
Het blijven overigens kleine verschillen. De grootste winst is voor de 20-handicapper, die 's ochtends gemiddeld 6,03 op een par-5 scoort en 's middags 5,96. Het is de vraag of dit genoeg is om voor een starttijd na de lunch te kiezen, maar de data verklaren in ieder geval perceptieverschillen die we mogelijk hebben over vroeg en laat spelen.
- Adobe Stock